News

Zprávy z trhu – 4. týden

𝐆𝐨𝐥𝐝&𝐒𝐢𝐥𝐯𝐞𝐫 🟡⚪️ (4. týden)
Zprávy z trhu aneb co přinesl minulý týden? 👇
 
Vybrané novinky 🔎
 
📊 Zlato z pondělní otevírací ceny 1 816,5, USD/oz zakončilo týden na ceně 1 831,8 USD/oz. Stříbro z pondělní otevírací ceny 22,92 USD/oz uzavřelo týden na ceně 24,32 USD/oz. BTC se propadl na půlroční minima. V době psaní těchto zpráv se obchodoval cca za 33 498 USD.
 
‼️ Výnosy u 2letých amerických státních dluhopisů kvůli vyhlídkám na zvyšování základní úrokové sazby FEDu, poprvé od února 2020, překročily 1 %. Výnosy 10letých dluhopisů se vyšplhaly na dvouleté maximum 1,86 %. To mělo za následek, mmj., pokles ceny akcií, BTC a drahých kovů.
 
🛒 Růst indexu spotřebitelských cen v eurozóně (CPI) byl za prosinec potvrzen na 5,0 % meziročně. Jádrový index byl potvrzen na 2,6 % meziročně. Prezidentka ECB Lagarde i nadále považuje inflaci za přechodnou.
 
💸 Ministerstvo financí ČR očekává, že průměrná inflace v roce 2022 dosáhne 8,5 %. Také zlepšuje svůj odhad schodku veřejných financí za rok 2021 na 6,1 % HDP a snižuje svůj odhad růstu reálného HDP v roce 2022 na 3,1 % z listopadových 4,1 %.
 
🚀 Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla na 2,99 % z listopadových 2,70 %. Sazba vzrostla podesáté v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, podle kterého byl nárůst nejvyšší od roku 2003, tedy od doby fungování ukazatele.
 
🛍 Google Pay plánuje rozšířit nabídku placení o platbu kryptoměnami. S tímto úkolem má pomoci dřívější vrcholový manažer společnosti PayPal.
 
🧸 Společnosti Disney se podařilo získat patent pro vznik zábavních metaverse parků, které umožní propojení reálného a digitálního světa a maximalizovat tak zážitky návštěvníků.
 
👾 Coinbase a Mastercard spolupracují na vývoji ohledně nakupování NFT, skrze platební karty.
 
📈 Dlouhodobý fundament pro ceny drahých kovů zůstává extrémně růstový.
📈 Pro volatilní chování BTC je vhodná strategie Dollar Cost Averaging, tedy průměrování vstupní ceny.
 
👨‍💻 Váš zlínský makléř, Tomáš