News

Zprávy z trhu – 6. týden

𝐆𝐨𝐥𝐝&𝐒𝐢𝐥𝐯𝐞𝐫 🟡⚪️ (6. týden)
Zprávy z trhu aneb co přinesl minulý týden? 👇
 
Vybrané novinky 🔎
 
📊 Zlato z pondělní otevírací ceny 1 792,3 USD/oz zakončilo týden na ceně 1807,8 USD/oz. Stříbro z pondělní otevírací ceny 22,49 USD/oz uzavřelo týden na ceně 22,475 USD/oz. Cena BTC minulý týden poskočila vzhůru o více než 10 % a v době psaní těchto zpráv činila cca 43 690 $.
 
📋 Podle průzkumu organizace ADP zaniklo minulý měsíc v USA, v soukromém sektoru přibližně 301 000 pracovních míst. Vzestup počtu nákaz koronavirem totiž narušil aktivity podniků.
 
🇪🇺 ECB dle očekávání ponechává úrokové sazby beze změny. Hlavní sazba pro refinanční operace je nadále na 0,00 %, depozitní sazba zůstává na -0,5 %. ECB také říká, že na konci března ukončí čisté nákupy aktiv na základě nouzového pandemického programu PEPP. Šéfka ECB Christine Lagarde pak prohlašuje, že banka nebude zvyšovat úrokové sazby, dokud nezastaví čisté nákupy dluhopisů.
 
💸 Míra inflace v Eurozóně v lednu poskočila meziročně na 5,1 %, což je rekord od zavedení eura.
 
‼️ ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu v souladu s očekáváním o 75 bps na 4,50 %.
 
🚀 Index spotřebitelských úvěrů v prosinci opět stoupl. Jeho hodnota se zvýšila o 0,31 p.b. na 6,75 %.
 
🟠 Guvernér Colorada chce, aby stát přijímal Bitcoin pro platby daní.
 
🇺🇦 Podle časopisu Fortune míří Ukrajina k tomu stát se hlavní světovou krypto velmocí.
 
🇷🇺 V souvislosti se zvažovanými sankcemi za případný vpád ruské armády na Ukrajinu, začínají někteří západní státníci otevřeně mluvit o možném vyloučení Ruska ze sítě mezinárodních plateb SWIFT. Transakce v kryptoměnách tak již brzy mohou být pro Rusy jedinou možností, jak převádět peníze do zahraničí.
 
🇹🇭 Thajsko ruší plány na zdanění Bitcoinů a krypto transakcí. Toto rozhodnutí přišlo poté, co thajské úřady dostaly zpětnou vazbu od obchodníků.
 
📈 Dlouhodobý fundament pro ceny drahých kovů zůstává extrémně růstový.
📈 Pro volatilní chování BTC je vhodná strategie Dollar Cost Averaging, tedy průměrování vstupní ceny.
 
👨‍💻 Váš zlínský makléř, Tomáš